آرتروز مفصلی شایع ترین بیماری مفاصل بدن است که به دلیل فرسایش و تخریب تدریجی غضروف مفصلی رخ داده و با عواملی همچون درد و التهاب مفصل مبتلا همراه است.

علائم اصلی آرتروز درد و سفتی مفاصل است که معمولاً با افزایش سن بدتر می شود و بر اساس آمارها بیش از ۸۵ درصد مبتلایان به آرتروز را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند.

در این بیماری غضروف ( بافت لغزنده ای که انتهای استخوان ها را در جایی که یک مفصل را تشکیل می دهند ، پوشانده ) تجزیه می شود ، این شرایط سبب از بین رفتن لایه حفاظتی استخوان ها و در نهایت ساییده شدن استخوان ها به هم می شود که این عواملی همگی سبب بروز درد ، التهاب و محدود شدن دامنه حرکات مفصل مبتلا می شوند.

غضروف انتهای استخوان ها را محکم می کند و حرکت مفصل را تقریبا بدون اصطکاک انجام می دهد ، اما آسیب کافی می تواند منجر به ساییده شدن مستقیم استخوان شود که باعث درد و محدودیت حرکت می شود. این ساییدگی می تواند در طول سالیان متمادی اتفاق بیفتد یا در اثر آسیب یا عفونت مفصلی تسریع شود.

بسته به نوع آرتروز ، درمان متفاوت است. اهداف اصلی درمان آرتروز کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است.

علائم آرتروز

 • احساس درد و ناراحتی در مفصل مبتلا
 • سفتی و خشکی مفصل
 • کاهش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی مفصل مبتلا
 • تورم و التهاب مفصل
 • گرمی و قرمزی مفصل
 • کاهش قدرت مفصل
 • شنیده شدن صدای سایش استخوان ها حین حرکت
 • اختلال در عملکرد حرکتی مفصل مبتلا به آرتروز

دلایل و عوامل خطر

 • حرکات تکراری مفصل یکی از عوامل اصلی بروز آرتروز است ، افرادی که به دلایل شغلی یا ورزشی مفصل آن ها بطور مکرر خم و راست می شود بیش از سایر افراد در معرض خطر این آسیب قرار دارند.
 • افزایش سن یکی از مهم ترین عواملی است که خطر بروز آرتروز و ساییدگی غضروف مفصلی را افزایش می دهد ، خطر بروز این بیماری مفصلی در افراد بالای ۶۵ سال بیش از سایر سنین است.
 • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های مفصلی نیز ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
 • این بیماری در بین خانم ها شایع تر از آقایان است.
 • آسیب دیدگی مفصل در گذشته نیز با افزایش خطر بروز این بیماری همراه است
 • اضافه نیز فشار زیادی به مفاصل بخصوص در اندام های تحتانی وارد کرده و خطر بروز آسیب دیدگی مفصل و بروز این بیماری را افزایش می دهد.

روش های درمان

درمان آرتروز مفصلی بر تسکین علائم و بهبود عملکرد مفاصل متمرکز است. ممکن است لازم باشد چندین درمان مختلف یا ترکیبی از درمان ها برای شما تجویز شود.

کاهش حرکات مفصل مبتلا برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر غضروف و مفصل آسیب دیده ضروری است و به تسکین درد کمک زیادی می کند.

در صورت وجود اضافه وزن بیمار باید با روش های مناسب وزن خود را کاهش دهد تا فشار کمتری بر مفاصل وارد شود.

استفاده از گرما و سرما درمانی و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز برای تسکین درد و التهاب توصیه می شود.

در موارد درد شدید و ناتوان کننده تزریق داروهای کورتونی توصیه می شود.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها در تسکین علائم آرتروز است ، فیزیوتراپیست با توجه به شدت بیماری و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده از موثرترین متدها و مدالیته های فیزیوتراپی برای کمک به بیمار بهره می برد.

تمرینات فیزیوتراپی می تواند دامنه حرکتی را بهبود بخشد و عضلات اطراف مفاصل را تقویت کند.

در صورتی که اقدامات ذکر شده در بالا نتوانند کمکی به بهبود شرایط بیمار بکنند جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی انجام خواهد گرفت.

جراحی تعویض مفصل یکی از روش های جراحی در درمان آرتروز پیشرفته است که سبب تخریب کامل مفصل شده است. پس از جراحی نیز انجام فیزیوتراپی به منظور توانبخشی و تسریع بهبودی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی مچ دست – فیزیوتراپی در فرمانیه – فیزیوتراپی در دزاشیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست