مگنت درمانی

مگنت درمانی به استفاده از میدان­های مغناطیسی ایستا یا پویا در درمان برخی از مشکلات اتلاق می­شود. از گذشته­های دور استفاده از آهنربا یا برخی از فلزات با میدان­های مغناطیسی در کاهش درد مشکلات زانو و موارد مشابه دیگر کاربرد داشته است. آهنربا نوعی میدان مغناطیسی ایستا ایجاد می­کند و کلمه ایستا در این باره به این معنی است که میدان مغناطیسی ثابت بوده و تغییری از نظر شدت پیدا نمی­کند. جالب است بدانیم شواهد و مطالعات علمی جدید نشان می­دهند که میدان­های مغناطیسی ایستا اثرات درمانی ثابت شده­ای ندارند و به نظر می­رسد بیشتر اثرات آن به شکل روانی باشد. در مقابل امروزه میدان­های مغناطیسی دینامیک مطرح شده­اند. شدت این میدان­ها کاهش و سپس دوباره افزایش پیدا می­کنند و سرعت این تغییرات را اصطلاحاً فرکانس می­نامند. در واقع این اجزاء فرکانسی میدان­ها هستند که اثرات درمانی دارند.

شدت دستگاه­های مگنت در فیزیوتراپی را با گوس (Gauss) یا میلی تسلا (Tesla) عنوان می­کنند. عموماً در این دستگاه­ها از شدت­های بین 1 تا 40 میلی تسلا (10 تا 400 گوس) استفاده می­شود.

از مهمترین مواردی که مطالعات زیادی هم بر روی آن صورت گرفته است استفاده از میدان­های دینامیک در پوکی استخوان و همچنین ترمیم سریع­تر استخوان و شکستگی­های جوش نخورده می­باشد. از دیگر کاربردهای مگنت­درمانی پالس می­توان به آرتروپلاستی (تعویض مفصل)، استئوآرتیت (آرتروز)، تاندونیت (التهاب تاندون)، درد و اخیراً مواردی مثل افسردگی اشاره کرد.

اگر زمانی نیاز به مگنت­درمانی پیدا کردید بدانید که اولا میدان­های مغناطیسی ایستا (آهنربا) اثرات درمانی ثابت شده­ای ندارند و اغلب تبلیغاتی هستند، و ثانیاً در دستگاه­هایی که میدان­های پویا ایجاد می­کنند (دستگاه­های فیزیوتراپی) شدت دستگاه نقش مهمی خواهد داشت. هرچه شدت دستگاه بیشتر باشد (البته در یک محدوده خاص) اثرات درمانی بهتر و بیشتری خواهد گذاشت.

احتیاطات و موارد منع استفاده

  • از مگنت در نزدیکی ضربان سازهای قلبی، دفیبریلاتورها، پمپ های انسولین یا هر وسیله الکترونیکی داخلی یا خارجی دیگر نباید استفاده شود.
  • در دوران بارداری و مخصوصاً در نواحی اطراف کمر یا لگن
  • در نزدیکی بافت­های سرطانی
  • قرار گرفتن در معرض میدان­های مغناطیسی ممکن است حالت­هایی از سرگیجه، سبکی سر، ناراحتی و ضعف بدن ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست