شاک­ویو یا موج شوکی

شاک­ویو یا موج شوکی به امواج صوتی با شدت بالا گفته می­شود که توسط دستگاهی به همین نام تولید می­شود. استفاده از امواج شوکی با انرژی بالا در درمان بیماران مفهوم جدیدی نبوده و بسیاری از ماها در مورد سنگ­شکنی در درمان سنگ­های کلیوی حتما چیزهایی شنیده­ایم. در واقع اگر از شاک­ویو با شدت بالا استفاده شود اثرات تخریبی داشته (مثل شکستن سنگ) و چنانچه از شدت پایین استفاده شود اثرات ترمیم و احیاء کنندگی خواهد داشت. بر همین اساس امروزه از شاک­ویو به عنوان یک درمان موثر، بی­خطر، همه­کاره، تکرارپذیر و غیر تهاجمی در درمان بخش عمده­ای از مشکلات اسکلتی – عضلانی یاد می­شود.

از شاک­ویو در فیزیوتراپی در درمان اختلالات اسکلتی – عضلانی همچون خار پاشنه، التهاب فاشیای کف پا، تاندونیت آشیل، درد در سمت خارجی آرنج (آرنج تنیس بازان)، سندرم درد در سمت طرفی ران (درد تروکانتر)، ترمیم استخوان یا زخم، میالژیا و تریگرپوینت (نقاط دردناک داخل عضلانی)، رسوب کلسیم در تاندون­های شانه و موارد مشابه دیگر کمک گرفته می­شود. همچنین امروزه کاربرد شاک­ویو در بیماران با اختلالات عصبی و در جهت کاهش اسپاستیسیته (تون بالای عضلانی) طرفداران زیادی پیدا کرده است.

اگر نیاز به درمان با شاک­ویو پیدا کردید دقت داشته باشید که به مراکزی مراجعه کنید که دستگاه­های معتبر و پیشرفته­ای داشته باشند، در غیر این صورت اثرات درمانی مناسبی دریافت نخواهید کرد. متاسفانه امروزه بخاطر گران بودن دستگاه­های شاک­ویو، عده­ای با دستگاه­های ارزان قیمت تحت عنوان فیزیوگان قصد سوء استفاده از بیماران را دارند.

 

احتیاطات و موارد منع استفاده

  • در صورت داشتن خونریزی در محل درمان
  • استفاده از داروهای ضدانعقاد خون
  • ضربان­ساز قلب
  • کودکان
  • دوران بارداری
  • آسیب­های حاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست