از گذشته استفاده از فرکانسهای رادیویی (RF) در برخی از دستگاههای فیزیوتراپی رواج داشته است. امواج رادیویی بخشی از طیف الکترومغناطیس است که بین 3 کیلوهرتز تا 300 گیگاهرتز قرار میگیرد. اگر بازۀ مربوط به فرکانس رادیویی را به سه بخش امواج کوتاه، متوسط و بلند تقسیم کنیم؛ اغلب از امواج کوتاه (فرکانس بالا) در دستگاه های فیزیوتراپی استفاده می شود .

در این حوزه شاید عبارت “دیاترمی” یک عبارت شناخته شدهای باشد که توسط بسیاری از پزشکان یا افراد دیگر استفاده میشود. جالب است بدانیم دیاترمی یک واژۀ کلی و به معنی گرم کردن از طریق بافت است. با این تعریف بسیاری از دستگاههای دیگر را نیز میتوان دیاترمی نامید و استفاده از این واژه برای امواج رادیویی کوتاه اگرچه در گذشته مرسوم بوده اما چندان دقیق نیست.

امروزه در ردیف روشهایی که از فرکانسهای رادیویی استفاده میکنند شاهد ظهور دستگاههایی هستیم که تکنولوژی پیشرفتهتری داشته و به شکل متفاوتتری مورد استفاده قرار میگیرند. از جملۀ معروفترین این دستگاهها میتوان به تکار (Transferencia Electrica Capacitiva Resistiva -TECAR) اشاره کرد. در دستگاه تکار یک جریان الکتریکی در محدودۀ فرکانس رادیویی (300 کیلو هرتز تا 3 مگا هرتز) در بدن اعمال میشود. این دستگاه هم اثرات حرارتی و هم اثرات غیر حرارتی داشته و عموماً برای ترمیم بافتی، ریکاوری سیستم و کاهش درد مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به حس گرمایی مطبوع و اثرات درمانی موثر در این روش با وجود تازه بودن این دستگاه، استفاده از آن به سرعت در حال افزایش است و در آینده احتمالاً جایگزین مناسبی برای دستگاههای دیاترمی سنتی باشند.

موارد احتیاط یا منع استفاده:

  • دستگاههای الکتریکی کاشته شده در بدن مثل ضربانساز قلبی و …
  • وجود فلز در درون بدن از جمله پلاتین، ترکش و …
  • بر روی صفحۀ رشد
  • کسانی که اختلال حسی دارند
  • دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست