کشش درمانی روشی است که در آن عضو مورد نظر به شکل ممتد و یا منقطع تحت کشش قرار میگیرد. این روش درمانی بیشتر در ستون فقرات مطرح میباشد هر چند در هر جایی از بدن میتوان از آن استفاده کرد. کشش درمانی در دردهای حاد ستون فقرات (مثل دیسک گردن یا کمر) شناخته شدهتر هستند. مخصوصاً اینکه در یک روش درمانی به نام تقسیمبندی مبتنی بر درمان (Treatment base classification) تاکید ویژهای به این روش درمانی شده است.

کشش را میتوان به شکل دستی، با دادن پوزیشن، به کمک وزنه و یا به کمک تخت مخصوص اعمال کرد. هرچند تمامی این روشها کاربردهای مخصوص به خود را دارند اما عموماً این تخت ترکشن است که بین مردم و پزشکان متخصص شناخته شدهتر است. با اعمال ترکشن فشار از روی بافت مورد نظر برداشته شده و مثلا در مورد دیسک بیرون زده کمک میکند تا فشار از روی ریشههای عصبی کاهش پیدا کند. همچنین کشش با تحریک گیرندههای مکانیکی موجب کاهش درد و علائم بیمار میشود.

نکته مهم دیگری که در کشش درمانی باید به آن دقت کرد این است که در این روش درصدی از وزن بیمار برای اعمال کشش در تختهای مخصوص استفاده میشوند. بنابراین انتظار میرود درمانگر قبل از اعمال کشش وزن شما را جویا شود و این نشان از دقت درمانگر دارد.

موارد احتیاط و منع استفاده:

  • بیثباتیها و شکستگیهای ستون فقرات
  • عدم هوشیاری بیمار
  • کشش ناحیۀ گردنی بیماران مبتلا به روماتوئید آرتریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست